דיני משפחה


alon eldar lawyer in haifa krayot2

מידע כללי

בישראל ישנם חוקים, דינים דתיים והלכות משפטיות בנושא דיני המשפחה. ריבוי זה גורם לעיתים להתנגשות בין חוק אזרחי להלכה דתית למשל. נוסף על כך, ישנן גם שתי ערכאות שיפוט אשר להן סמכות מקבילה לדון בכל העניינים הקשורים בדיני משפחה: בית המשפט לענייני משפחה (ערכאה אזרחית) ובתי הדין הדתיים השונים (ערכאה דתית).

אי לכך, אין הלכה אחת ו/או חוק אחד ו/או פיתרון אחד המטפל בכל הבעיות, אלא יש חשיבות לנסיבות ולפרטי כל מקרה וכל עניין יידון לגופו- כמובן בהסתמך על עקרונות על מנחים ומובילים.

מעבר לדברים הנלווים בגירושין (כגון מזונות, מדור, משמורת וכיוצא באלה), את תביעת הגירושין עצמה יש להגיש בבית הדין הרבני כי הוא היחיד בעל הסמכות לגרש.  גם זוגות שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל מחויבים לעבור הליכי גירושין בבית הדין הרבני, ואין הליך גירושין אזרחי לכך.

הסמכות המשפטית בתחום דיני המשפחה

כאמור לעיל, הסמכות המשפטית לדון בענייני משפחה מסורה הן לבית המשפט לענייני משפחה והן לבית הדין הדתי. כיוון שבית המשפט לענייני משפחה מכריע על פי החוק האזרחי הקיים בישראל ובית הדין הדתי מכריע על פי החוק הדתי, יש שוני רב בין פסיקותיהן של שתי הערכאות. על כן יש חשיבות רבה להקדים ולפתוח בהליכים על מנת להחליט מי מבין ערכאות תדון בתיק.          חשיבות הקדמה זו נובעת מ"מרוץ הסמכויות".

מרוץ הסמכויות

מרוץ סמכויות כשמו כן הוא, "מרוץ" בין שני בני הזוג מי יקדים ויפתח בהליכים כנגד בן זוגו בכדי לקבוע את הערכאה בה יתנהלו הדיונים בתיק. הערכאה אשר בה מוגשת התביעה הראשונה- תדון בכל שאר העניינים הנוגעים לעניין הגירושין. על אף הגישה הרווחת כי לאישה מוטב לנהל את ענייניה בבית המשפט האזרחי ולגבר מוטב להגיש את תביעתו בבית הדין הדתי, לא תמיד עניין זה הוא הנכון. לדוגמא, בענייני מגורי האישה- בית הדין הרבני דוגל בשיטה לפיה האישה צריכה להמשיך ולדור בבית הצדדים בעוד בית המשפט לענייני משפחה אינו מכיר בעמדה זו. בעניינים אחרים כגון מזונות ילדים, ידוע כי בית הדין הרבני אינו מדקדק בכך ועל כן לצורך כך עדיף לפנות לבית המשפט לענייני משפחה. אי לכך, יש לבחון כל מקרה לגופו ולהיעזר בעורך דין מומחה בתחום וכך להחליט באיזו ערכאה עדיף לפתוח בהליכים.

חשוב לציין כי לבית המשפט לענייני משפחה יש סמכות "אוטומטית" לדון בתביעות לענייני משפחה אשר מוגשות אליו. אולם לבית הדין הדתי אין סמכות טבועה לדון בעניינים אשר אינם אקט הגירושין עצמו ולכן צריך לבצע "כריכה כנה כדין" של אותם נושאים הכרוכים בגירושין (כגון: מזונות ומדור, משמורת קטינים ועוד) על מנת להקנות לבית הדין הדתי את הסמכות לדון בעניינים אלו.

במידה והצד שפנה לבית הדין הדתי בתביעה לגירושין, אך לא כרך את שאר הנושאים בצורה נכונה, בית הדין הדתי לא יוכל לקנות את הסמכות והדיון בתיק יעבור לבית המשפט לענייני משפחה.

על כן פנייה לעורך דין אשר מתמצא בדיני משפחה ואשר יידע לאן מומלץ לפנות במקרה הספציפי וכיצד לעשות זאת, הינה חשובה ביותר. ניהול עצמאי של התיק יכול להביא לתוצאות שגויות מתוך אי הבנה של הפרקטיקה הנוהגת ושל ניהול ההליכים, עלולים להיגרם הפסדי רכוש, כסף וזמן יקר.

אב חויב בקנס כספי ורטרואקטיבי בגין אי קיום הסדרי הראיה (הסדרי מפגש) עם הקטין בסופי השבוע

knas1בפסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט לעניני משפחה בחיפה, חייב בית המשפט את האב, בקנס כספי של 500 ₪ עבור כל סוף שבוע בו לא נטל את הקטין, כפי שנקבע בהחלטה שניתנה כשנתיים קודם לכן בענין החיוב בהסדרי הראייה בין האב לקטין, ובסה"כ בסך של 30,500 ₪, לרבות חיוב עתידי בסך הנ"ל, היה והאב ימשיך בסירובו ליטול את הקטין בסופי השבוע, זאת בנוסף למזונות הקטין ומדורו בהם חויב האב.

המשך קריאה: אב חויב בקנס כספי ורטרואקטיבי בגין אי קיום הסדרי הראיה (הסדרי מפגש) עם הקטין בסופי השבוע

חיוג מהיר

fb

fb

יצירת קשר
בכל שאלה או בקשה אתם מוזמנים לחייג אלינו למשרד: 04-8666662 לנייד: 0522-41-41-04 , או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם :
1000 תווים שמאל